|
 |
| Rain City Skills Busker 2024 (mini) |
| Exhibit #5113 |
 |
 |
| Type | Production |
| Shape | Concave )-( |
| Axle | Bearing |
| Finish | Anodized |
| Color | Orange/Light blue |
| Packaging | Boxed |
| Construction | Multi-piece aluminum |
| Response | CBC Slim Pad |
| Diameter | 39.8mm |
| Width | 32.1mm |
| Gap | Fixed |
| Gap Width | 4.5mm |
| Weight | 50gm |
| Condition | Mint |
| Date | 2024 |
| Owner | Rick Brough |
| Compare |  |
|
|
From raincityskills.com:
"The Busker is the portable version of the popular Showpony from Rain City Skills. A modern take on the classic 'O-Shape' design the busker won't disappoint.
It's a mini, but unlike other Rain City Skill mini yo-yos from the past, the Busker sports a sized C bearing and is a fully capable yo-yo, ready to go for your favorite combos - with a little extra accuracy training on offer!"
The Busker in a color called Musician - Orange/Light blue.
Released March 30, 2024.
Recipe
Diameter: 39.8mm
Width: 32.1mm
Weight: 50gm
String gap: 4.50mm
Response: 19mm slim pad
Bearing: Size C, flat
Material: 6061 aluminum
Original retail price: $50 USD.
Of interest...
To see all mini yo-yos and accessories in this museum, in the left panel, click Exhibits.
In the right pane, in the Name/Model field, type mini, then click Browse. |  |
| |
|
 |
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
 |
|