|
 |
| Top Yo Frozen II 2024 - Light Blue (holes) |
| Exhibit #5189 |
 |
 |
| Type | Production |
| Shape | Concave )-( |
| Axle | Bearing |
| Finish | Anodized |
| Color | Light blue |
| Packaging | Boxed |
| Construction | Composite |
| Response | CBC Slim Pad |
| Diameter | 56.8mm |
| Width | 46.1mm |
| Gap | Fixed |
| Gap Width | 4.6mm |
| Weight | 66.1gm |
| Condition | Mint |
| Date | 2024 |
| Owner | Rick Brough |
| Compare |  |
|
|
The Top Yo x Expectmake Frozen II yo-yo is a hollow structured yo-yo. The Frozen II is the second model released in Top Yo's Frozen series first introduced in 2021. It is a tri-material hybrid composed of A606 aluminum for the main body, stainless steel weight rings on the outer perimeter, and non-removal frosted polycarbonate covers over the cutouts to prevent the string from rubbing against the inner milling. Each of the four colors that this model came in (light blue, green, gray, and magenta [red]) had its own unique CNC milled pattern.
Released in the USA through yoyosam.com on July 31, 2024. Bought September 13, 2024.
Recipe
Diameter: 56.8mm
Width: 46.1mm
Weight: 66.1gm
Bearing: Size C
Response: 19mm slim pads
Gap: 4.6mm
Material: A6061 aluminum, stainless steel, polycarbonate
Original retail price: $150 US.
To see other Frozen yo-yos in this series, click here.
Of interest...
To see all yo-yos with holes in this museum, click here. |  |
| |
|
 |
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
 |
|