                |
 |
Sponsors and Curators
The Museum of Yo-Yo History is a labor of love, and we would not be able to stay up-to-date with exhibits without the support of our sponsors and curators. Big thanks go to One Drop Design and Duncan for supplying us with their latest models, YoYoExpert for their help and support, and to Cody Orr, TotalArtist and YoYoBrothers™ for allowing us to use their collections!
If you're a manufacturer, or just a big collector and you want to help support the Museum drop me at line at chimera@yoyomuseum.com
|
 |
 |
 |
|
|
 |
| Cajun Spinner's Filipino Come and Go - 5/11 |
| Exhibit #4710 |
 |
 |
| Type | Production |
| Shape | Standard (-) |
| Axle | Fixed |
| Finish | Painted |
| Color | Black/White |
| Packaging | Bubble Carded |
| Construction | Three piece wood |
| Response | None |
| Diameter | 58mm |
| Width | 32mm |
| Gap | Fixed |
| Gap Width | 2.2mm |
| Weight | 48.80gm |
| Condition | Mint |
| Number Produced | 12 |
| Date | 2023 |
| Owner | Rick Brough |
| Compare |  |
|
|
The Filipino Come and Go Yeaux-Yeaux was the fifth release from Cajun Spinner’s, a boutique wooden fixed-axle yo-yo company based in Huntsville, Alabama. Released on March 4, 2023, this handcrafted yo-yo was made from maple wood and featured a three-piece construction. The body showcases a candy swirl multi-color paint design, complemented by a scallop-edged, five-color vinyl sticker on one half.
This model came in the following colors:
• Multi-color swirl
• Black and white swirl (seen in this exhibit)
• Purple and green swirl
From John Myshrall, owner of Cajun Spinner's:
"The fifth release in our lineup is the Filipino Come and Go. The word ‘yo-yo’ originates from Tagalog, meaning ‘come and go.’ The Tagalog people make up one-third of the Philippines' population. This release honors the many skilled Filipino demonstrators who played a pivotal role in popularizing the yo-yo in the United States during the 1920s and beyond.
Cajun Spinner's produced 10 units in each of the following designs:
• Candy Swirl (red, yellow, blue, black, white)
• Candy Swirl (purple, green, white)
• Candy Swirl (black, white; seen in this exhibit)
Each Yeaux-Yeaux featured a unique hand-painted pattern, making every unit one-of-a-kind."
Each Filipino Come and Go Yeaux-Yeaux was individually numbered in its eBay listing. Buyers using the Buy It Now option could specify their first and second color choices by way of a note to the seller. The listing was updated after each purchase, but sales were ultimately first-come, first-served based on availability.
Recipe
Diameter: 58mm
Width: 32mm
Weight: 48.80gm
String gap: 2.2mm
Material: Three piece maple
Response: None
String: Zeekio Slick 6
Production: 10 multi-color candy swirl (black, white)
Original retail price: $25 US. |  |
| |
|
 |
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
 |
|