                |
 |
Sponsors and Curators
The Museum of Yo-Yo History is a labor of love, and we would not be able to stay up-to-date with exhibits without the support of our sponsors and curators. Big thanks go to One Drop Design and Duncan for supplying us with their latest models, YoYoExpert for their help and support, and to Cody Orr, TotalArtist and YoYoBrothers™ for allowing us to use their collections!
If you're a manufacturer, or just a big collector and you want to help support the Museum drop me at line at chimera@yoyomuseum.com
|
 |
 |
 |
|
|
 |
| Duncan FreeHand Zero - 75th Anniversary (glow) |
| Exhibit #4187 |
 |
 |
| Type | Production |
| Shape | Concave )-( |
| Axle | Bearing |
| Color | Glow in the dark |
| Packaging | Bubble Carded |
| Construction | Multi-piece plastic |
| Response | Friction Sticker |
| Diameter | 57.15mm |
| Width | 38.1mm |
| Gap | Adjustable - Spacers |
| Gap Width | 2.85mm |
| Weight | 66gm |
| Condition | Mint |
| Date | 2004 |
| Owner | Rick Brough |
| Compare |  |
|
|
The Duncan Freehand Zero - 75th Anniversary was a special glow in the dark edition commemorating Duncan's 75th anniversary in 2004. It was sold exclusively from Duncan's online web store at www.yo-yo.com. The opposite side of the yo-yo featured the Freehand Zero logo, also in a black imprint. Supposedly 750 of this model was made.
The FreeHand Zero was an updated and improved version of the original Duncan FreeHand. Size A ball bearing axle, take apart design, and Duncan Friction Stickers for response. The string gap was adjustable with two sets of shims that were included. A set of silver spacers (pre-installed) for a standard gap and original response/play. And, a set of brass spacers, seen to the left of the yo-yo, for a wide gap and dead response play. Also came with three collectible counterweights. In this case, a yellow rubber bouncy ball, Duncan Boy head, and one red dice.
Released February 2004.
Original retail price: $18 US.
Recipe
Diameter: 57.15mm
Width: 38.1mm
Weight: 66gm
Gap width: 2.85mm
Bearing: Size A
Response: Friction Stickers (12mm)
Of interest...
To see all glow in the dark yo-yos in this museum, in the left panel, select Exhibits. In the right pane, in the Name/Model field, type glow, then select Browse. |  |
| |
|
 |
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
 |
|