                |
 |
Sponsors and Curators
The Museum of Yo-Yo History is a labor of love, and we would not be able to stay up-to-date with exhibits without the support of our sponsors and curators. Big thanks go to One Drop Design and Duncan for supplying us with their latest models, YoYoExpert for their help and support, and to Cody Orr, TotalArtist and YoYoBrothers™ for allowing us to use their collections!
If you're a manufacturer, or just a big collector and you want to help support the Museum drop me at line at chimera@yoyomuseum.com
|
 |
 |
 |
|
|
 |
| Cajun Spinner's Officiel Grand Ecart - 9/11 |
| Exhibit #4716 |
 |
 |
| Type | Production |
| Shape | Concave )-( |
| Axle | Fixed |
| Finish | Clear Coat |
| Color | Natural maple |
| Packaging | Bubble Carded |
| Construction | One piece wood |
| Response | None |
| Diameter | 58.74mm |
| Width | 33.34mm |
| Gap | Fixed |
| Gap Width | 2.38mm |
| Weight | 43gm |
| Condition | Mint |
| Number Produced | 12 |
| Date | 2023 |
| Owner | Rick Brough |
| Compare |  |
|
|
From Cajun Spinner's
"Why doesn't Cajun Spinner's call this a 'Butterfly' yeaux-yeaux? Duncan Toys Company, currently owned by Flambeau, Inc., has a trademark on the word 'Butterfly' when it's in association with yo-yo's. To avoid violating their trademark, and in keeping with Cajun Spinner's Cajun French theme, we have given this Yeaux-Yeaux a new and unique name: Officiel Grand Écart."
'Officiel' is the French word for the English word 'Official'. And 'Grand Écart are the French words for the English words "wide gap", which a Monarch butterfly certainly has between its wings, and this Yeaux-Yeaux has between its halves.
Features a picture of Cajun Spinner's beautiful, full-color Monarch Butterfly, on a wide-gap style Yeaux-Yeaux."
This model came in the following colors:
• Natural (seen this exhibit)
• Orange
• White
• Black
Released September 7, 2023.
Recipe
Diameter: 58.74mm
Width: 33.34mm
Gap width: 2.38mm
Weight: ?43gms
Material: Maple, one piece
Response: None
Original retail price: $25 USD. |  |
| |
|
 |
|
 |
|
|
 |
|
|
 |
 |
|